Un Helvası Tarifi

Un Helvası Tarifi

Lezzetli bir tatlı olan un helvasının tarifini paylaşacağım sizlerle bu yazımda. Tarifimiz dört kişilik olarak hazırlanmıştır. Yine isteğinize göre malzemeleri orantılı olarak değiştirebilirsiniz 🙂

Un Helvası Malzemeleri

  1. İki su bardağı un
  2. İki su bardağı su
  3. 3/4 su bardağı sıvı yağ ( ben zeytinyağı kullanıyorum, evde bulunan herhangi bir sıvı yağ olabilir)
  4. Bir su bardağı şeker

Un Helvası Yapılışı

Öncelikle derin bir tavamızı ocağın üzerine alalım. Yağımızı tavamıza dökelim. Ocağımızı yakalım. Yağımız biraz ısınınca unu ilave edelim. Kısık ateşte unumuzu, sürekli karıştırarak kavuralım. Unun rengi sütlü kahve rengi olacak. Çok kavurursak, helvamız yanık kokulu olur. Kavrulan unun içine şekeri ve suyu sırayla ilave edelim. Helvamızı yaparken, ocağımızı sürekli kısık ateşte tutalım. Suyu ve şekeri ilave ettikten sonra da sürekli karıştıralım. Helvamız kaynayıp, toparlanmaya başlayacaktır. İyice suyunu çekince, biraz daha karıştıralım. Geniş bir servis tabağına, kaşıkla yayalım. Üzerine isteğe göre fındık, ceviz, hindistan ceviziyle süsleyerek, servis yapalım. Afiyet olsun.

İsteğe bağlı olarak un helvasını kurabiye gibi de şekilleyebiliriz. Un helvasını bu şekilde hazırlamak isteyenler için; Ceviz büyüklüğünde parçanın içine ceviz koyarak, yuvarlayalım. Hindistan cevizine bulayalım. Helvanın tamamında bu işlemi tekrarlayalım. Servis tabağına sıralayalım. Servise hazırdır. Afiyet olsun.

0 comments on “Un Helvası TarifiAdd yours →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir