Karnıbahar Salatası

Karnıbahar Salatası Tarifi

Bugün yemeklerin yanında, oldukça şık bir garnitür olarak servis edebileceğiniz bir salata olan karnıbahar salatasının tarifini sizlerle paylaşacağım. Pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu salatayı, siz de tatmaktan keyif alacaksınız.

Karnıbahar Salatası Malzemeleri

1- Bir tane küçük boy karnıbahar

2- Bir kase süzme yoğurt

3- Üç dört diş sarımsak

4- Üstüne dökmek için zeytinyağı (mümkünse sızma zeytinyağı, böylece salatanızın daha lezzetli olacağından emin olabilirsiniz)

5- Bir çay kaşığı pul kadar biber,

6- Damak tadınıza göre yeteri kadar tuz.

Karnıbahar Salatası Yapılışı

Öncelikle karnıbaharımızı orta büyüklükte parçalar halinde, gövdeden kopararak ayıralım. Güzelce yıkayalım. Haşlayacağımız tencereye yeteri kadar su koyalım. Bu suyun içerisinde karnıbaharlarımızı kaynatalım. Biraz tuz atıp, hazırladığımız karnıbaharları tencereye koyalım. Fazla yumuşamadan ocağı kapatalım.Fazla yumuşarsa çatala gelmez. Haşlanan karnıbaharları bir süzgece alalım. Soğumaya bırakalım. Süzme yoğurdu geniş bir kabın içine alalım. Yarım çay bardağı kadar suyla, kıvama getirelim.Soyup, hazırladığımız sarımsakları, biraz tuzla havanda iyice ezelim. Ezilen sarımsakları yoğurdun içine karıştıralım. Şimdi sırasıyla salatamızı son şekline getirelim. Karnıbaharları servis tabağına yerleştirelim. Üstüne sarımsağı yoğurdu yayalım. Yayalım diyorum, çünkü her tarafına yoğurt  gelmeli. Yoğurdun üzerine pul biberimizi serpelim. Üzerine zeytinyağımızı döktükten sonra, salatamız servise hazırdır. Afiyet olsun.

Kış günlerinde yababileceğimiz güzel ve kolay bir salata. Yapılışı, anlatırken uzun sürüyor gibi gelse de, en fazla yirmi dakikanızı alır.

0 comments on “Karnıbahar SalatasıAdd yours →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir