Ezme Salata Tarifi

Vereceğim bu salata tarifi kış günlerinde, bakliyat yemeklerinin yanında güzel bir tamamlayıcı. Yaz günlerinde ise, kısır ve bulgur köftelerinin yanında lezzete lezzet katıyor. Bir de diğer salataları yerken zorlanan, diş sorunu yaşayan yaşlı arkadaşlar için iyi bir alternatiftir.

Vereceğim malzemeler ve ezme salata tarifi dört kişiliktir. İsteğe bağlı olarak orantılı bir şekilde artırıp, azaltabilirsiniz.

Ezme Salata Malzemeleri

Ezme salata tarifi için gereken malzemelerimiz şu şekilde:

1- 2 tana orta boy olgun ama sert domates

2- Bir tane yeşil biber

3- Bir tane kapya( salçalık) biber

4- Bir tane kuru soğan

5- Üç diş sarımsak

6- Bir tane büyük boy salatalık

7- İki yemek kaşığı sirke, iki yemek kaşığı sızma zeytin yağı, yeteri kadar tuz

8- Bir çay kaşığı kuru nane

9- İsteğe bağlı olarak acı pul biber

Ezme Salata Yapılışı

Öncelikle ezme salata için gereken bütün malzemelerimizi güzelce yıkayalım. Domateslerimizi iri iri doğrayalım. Biberlerin çekirdek kısımlarını alıp iri şekil doğrayalım. Sarımsak ve soğanımızı soyup iri şekil doğrayalım. Salatalığı soyup doğradıktan sonra, bütün malzemeleri mutfak robotuna alalım.Mutfak robotunda malzemelerimizi iyice çekelim. Çekilen ve karışan bu malzemeleri salata kasemize alalım. İçine tuzumuzu, nanemizi, pul biberi ve sirkeyi de ilave edelim. İyice karıştıralım. Salatamız artık yenmeye hazırdır. Siz de ezme salata tarifiyle, yemeklerinizin yanında yenmesi kolay ve pratik bir salata hazırlayabilirsiniz.

Afiyet olsun. Bir sonraki tarifte buluşmak üzere… 🙂

0 comments on “Ezme Salata TarifiAdd yours →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir