Kolay Pişi Tarifi

Bugün sizlerle beş çayları ve hafta sonu kahvaltıları için ideal bir tarif paylaşacağım. Pişi (ya da bişi olarak da biliyor olabilirsiniz 🙂 ) tarifi vereceğim. Keyifli sofralarınızda, lezzetli ve pratik bir hamur işi alternatifi olarak düşünebilirsiniz.

Kolay Pişi Malzemeleri

  1. 1 su bardağı süt
  2. 1 su bardağı su
  3. Bir yemek kaşığı şeker
  4. Bir tatlı kaşığı tuz
  5. Çay bardağının dörtte biri dolusu sirke
  6. Yarım paket ( küçük paketlerden) yaş maya
  7. Aldığı kadar un
  8. Hamur için yarım çay bardağı zeytinyağı
  9. Kızartmak için zeytinyağı

Kolay Pişi Yapılışı

Un hariç bütün malzemeleri hamuru yuğuracağımız kaba alalım. İyice karıştıralım. Unu ilave edelim. Kulak memesi yumuşaklığında özlü bir hamur yuğuralım. Kabın üstünü kapatalım.Yaklaşık yarım saat kadar hamurun kabarmasını bekleyelim. Hamurumuz biraz kabarınca  kızartacağımız tavaya yağımızı koyalım. Pişileri yapmak için, tezgahın üzerine biraz yağ sürelim. Hamurdan küçük yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp, bezeler yapalım. Elimizi yağlayıp, hamurlarımızı çay tabağından biraz büyük açalım.

Yağımız iyice ısınınca hamurlarımızı yağa atalım. Hamurların üzerine kaşıkla kızgın yağdan atalım. Hamurların daha iyi kabardığını göreceksiniz. Altı kızarınca çevirelim.Her iki tarafda kızarınca, pişileri koyacağımız tepsiye kağıt havlu serelim. Pişileri tepsiye alalım. Arzuya bağlı içlide yapabiliriz. Peynirli, patatesli ya da kıymalı. Hangisini seviyorsanız, hazırlayacağınız içle küçük börekler yapıp, kızartabilirsiniz. Pazar kahvaltılarında güzel ve değişik bir lezzet oluyor. Eğer ailenizde bu tarz hamur işlerini sevmeyen kimse yoksa, muhakkak yapmalısınız; tavsiye ederim. Afiyet olsun.

0 comments on “Kolay Pişi TarifiAdd yours →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir