Tavuk Şiş Tarifi

Tavuk Şiş Tarifi

Tavuk şiş çok kolay yapılan bir yemektir. Zaman alan kısmı dinlendirilmesidir. Yemeğimiz dört kişilik olup, kişi sayısına göre azaltılıp, artırılabilir. Şimdi tarifi yazalım.

Tavuk Şiş Malzemeleri

1- Dört parça kemiksiz tavuk fileto

2- Bir tatlı kaşığı kimyon

3- Bir çay kaşığı karabiber

4- Bir tatlı kaşığı pul biber

5- İki yemek kaşığı zeytinyağı

6- Yeteri kadar tuz

7- Bir tane küçük boy kuru soğan ( rendelenmiş)

8- Beş diş sarımsak (ezilmiş)

Tavuk Şiş Garnitürü için Gereken Malzemeler

1- Dört adet orta boy domates

2- Sekiz adet yeşil sivri biber

Tavuk Şiş Yapılışıı

Öncelikle, tavuk filetoları şişlik doğrayalım. Karıştırma kabımıza alalım. Etlerin üzerine baharatlarımızı, tuzumuzu ve zeytinyağımızı ekleyelim. Rendelenmiş soğanı ve ezilmiş sarımsağı da ilave edelim.  Güzelce, hamur yoğurur gibi yoğuralım. Etlerin, baharatlarla bütünleşmesi için buzdolabında en az iki saat dinlendirelim. Sıra şişlere dizmeye geldi. Ben ızgara şişleri kullanıyorum. Metal olanlardan. Eğer yoksa çöp şiş kullanabilirsiniz. Etleri, çok sık olmadan şişlere dizelim. Çok sık olursa üst kısımlar kızarır, araları çiğ kalır. Dizme işimiz bittikten sonra fırınımızı 150 dereceye ayarlayıp, şişleri fırın tepsisine yerleştirip fırına sürelim. Şişleri beş dakika arayla çevirelim. Böylelikle her tarafın kızarmasını sağlarız. Etlerimiz kızardıktan sonra fırından çıkaralım. Pişirme işlemini arzuya göre mangalda da yapabilirsiniz. Daha sonra domatesleri ve biberleri yıkayıp, fırın tepsisine sıralayalım. Fırında, 150 derecede pişirelim.

Sıra servis yapmaya geldi. Servis tabağımıza lavaş ekmeğimizi açık bir şekilde koyalım. Üzerine bir tane şiş, yanına pişirdiğimiz domateslerden bir tane, iki tane biber koyarak servis yapalım. Pişmiş domates ve biber, severek yeniliyorsa sayısını çoğaltabiliriz. Yanında, arzuya göre limonata ya da şalgam suyu ile birlikte servis edilebilir.

Afiyet olsun. Yeni tariflerde buluşmak üzere.

0 comments on “Tavuk Şiş TarifiAdd yours →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir