Sahte Paça Çorbası

Kış günlerinde çorba, insanın içini ısıtan güzel bir yemektir. Tarhana, mercimek, ezogelin hemen herkesin bildiği çorbalardır. Vereceğim tarif pek bilindik bir çorba değil ama seveceğinizi tahmin ediyorum. Vereceğimiz bu tarif dört kişiliktir. Arzuya göre orantılı olarak çoğaltabilirsiniz ya da azaltabilirsiniz. Şimdi tarifimizi yazalım.

Sahte Paça Çorbası Tarifi

Sahte paça çorbası için önce gereken malzemelerimizi, sonra da nasıl yapıldığını sizlerle paylaşacağız. Tarifi denedikten sonra, sonuçlarını ve memnun kalıp kalmadığınızı bizimle yorum formu aracılığıyla paylaşmayı unutmayın 🙂

Sahte Paça Çorbası için Gereken Malzemeler

1- Bir çay bardağı arpa şehriye

2- 3 su bardağı su (varsa et suyu daha güzel olur)

3-Üç diş sarımsak

4- Yeteri kadar tuz, bir tatlı kaşığı pul biber

5- Bir yemek kaşığı tereyağ

6- İki tane yumurta sarısı ve çeyrek limon suyu.

Sahte Paça Çorbası Yapılışı

Çorbamızı yapacağımız tenceremize suyu koyalım. Ocağın üzerine alıp, suyu kaynatalım. Tuzunu ve şehriyemizi ilave edelim. Kısık ateşte arpa şehriyeleri pişirelim.Sarımsakları soyup, ezelim. Çorbamıza karıştıralım. Bir kasenin içine yumurta sarılarını alıp, limonu sıkalım. İyice çırpalım. Bu karışımı da çorbamıza karıştıralım. Yumurtayı ilave ettikten sonra, iyi karıştıralım ki , yumurtalar toplu kalmasın. Bir yağ tavasına tereyağımızı alıp eritelim. Tereyağı kızarana kadar ocağımız kısık ateşte olsun. Ocağı kapatalım. Yağ, biraz serinleyince, pul biberi karıştıralım. Pul biberli yağımızı çorbamıza ilave ettikten sonra, karıştırıp servisimizi yapalım.

Herkese afiyet olsun. Yeni tariflerde buluşmak üzere…

0 comments on “Sahte Paça ÇorbasıAdd yours →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir